| Teknik Bilgiler
 
 » Oluklu mukavva kutular...

Oluklu mukavva kutular, bilgisayarlarla veya geleneksel seklide strüktürsel ve grafik olarak tasarlanırlar. Oluklu mukavva tasarımını doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen çeşitli faktörler vardır:

• Ürün özellikleri ve paketlenecek miktar
• Oluklu mukavvanın yapısı
• Üretim olanakları
• Ambalaj standartları
• Dolum sekli
• Palet boyutları
• Depolama koşulları
• İklim şartları
• Taşımacılık kuralları
• Hammadde
• Oluk cinsi
• Kutu tipi ve boyutları, gibi faktörler ise seçilebilirlerdir.

Bütün oluklu mukavva kutu çeşitleri, aynı temel hammadde ve malzemeyi işleyecek makinelerle üretilirler. Oluklu mukavva levhaların üretildiği oluklu makinesi dışında, farklı boy ve kapasiteye sahip sayısız makine tipleri vardır ve bunlara hala yeni ve gelişmişleri eklenmeye devam etmektedir, ancak temelde yapılan işlemler aynıdır. Üretilen yöntemlerine bağlı olarak, oluklu mukavva kutular; Standard ve kalıplı olmak üzere iki ana gruba ayrılırlar.

Standard Kutular
Boy x En x Yükseklik ölçülerine, dalga ve kâğıt cinsine uygun katlama payları ilave edilerek hesaplanabilen, kapak boyları değiştirilerek biçimsel olarak farklılaştırılabilen kutulardır. Standard kutu levhaları, oluklu makinesinden, oluklara dik gelen izleri (rilleri), boyuna ve enine kesimi yapılarak çıkarlar. Bir sonraki işlemler dizisinde; kutunun baskısı yapılır, oluklara paralel ril ve yarıkları yapılır, ekleme kulağı ve kenar ıskartası kesilir ve varsa hava delikleri, tutamakları kesilir.

Kalıplı Kutular

Düz veya silindirik kontrplak üzerine, ambalajın açık sekline göre, çeşitli tipte kesme katlama bıçakları yerleştirilerek hazırlanan kalıplarla kesilen; sonsuz biçimsel esnekliğe sahip kutulardır. Avrupa’da kullanımları çok yaygındır, ülkemizde de süratle artmaktadır. Kalıplı kutular, Rotary die-cutter (silindirik kalıpla kesen) veya Flat bed die-cutter (düz kalıpla kesen) makinalarla üretilirler.

Oluklu Mukavva Kutu Tipleri

Oluklu mukavva kutu tipleri FEFCO tarafından Uluslararası Mukavva Kutu kodu baslıgı altında yayınlanmıştır.

Kesikli Tip Kutu (Slotted Type); Tek parçalı, yan, alt ve üst birleştirme yerleri, tutkal ile yapıştırılabilen veya bant ya da dikişle birleştirilebilen kutulardır.

Teleskopik Tip Kutu (Telescope Type); Birden fazla parçalı olup, bir ana kutu ve buna geçirilen kapak kutuyu içerir.

Katlamalı Tip Kutu (Folder Type); Genellikle tek parçalıdır. Kutunun tabanı, kapak ve duvarları birleştirilerek sekil verilir. Tutma yerleri, kilitleme kulakları ve teshir amaçlı kutular bu tip dizayn ile birleştirilerek oluşturulabilir.

Sürgülü Tip Kutu (Slide Type); Biri diğeri içinde değişik yönlerde kayabilen parçalardan oluşmuştur. Bu grup, diğer kutular için dış kılıf olarak kullanılabilen kutuları da kapsar.

Sağlam Kutu Tipi (Rigid Type); Bir ara gövde ve iki ayrı uç parçasından meydana gelmiştir. Kullanımdan önce bunlar dikiş veya benzeri bir işlemle birleştirilir.

Kendinden Kurulu Kutu Tipi (Self Erecting Cases); Bir parça halinde olup, kutu üreticisi tarafından önceden yapıştırılmış olduğu için, düz olarak taşınmakla beraber basit bir işlemle kullanıma hazır duruma getirilebilir.

İç Bölme Parçaları (Interior Fitments); Bunlar, separatör, sıkıstırma elemanı ve diğer bölme parçalarını ihtiva ederler.

 
« Geri
 
Huzur Oluklu Mukavva ve Ambalaj San. A.Ş.© Tüm Hakları Saklıdır. Web Tasarım Grimor